Sezóna sviečkovej romatiky ešte nekončí. Ak si aj vy radi zútulníte a prevoniate váš domov aromatickou voňavou sviečkou, presvedčte sa najprv, či jej zloženie nie je zdraviu škodlivé.

Kým kedysi nám stačila vôňa domova, dnes dávame prednosť umelým aromazážitkom. Vôňa vanilky, škorice, levandule či ihličia sa šíri v nejednej domácnosti. V obchodoch nás lákajú sviečky rôznych farieb a snáď všetkých príjemných vôní sveta. Výrobcovia sa predháňajú v nových odtieňoch, kombinovaní farieb a výdrži sviečok. Tušíte však, čo všetko týmito omamnými a ukľudňujúcimi vôňami vdychujeme?

Sviečka škodlivá rovnako ako výpary z výfukov áut?

Alebo rovnako škodlivá ako cigarety? Žiaľ, je to fakt. Väčšina sviečok sa vyrába z parafínu. Parafín je vedľajší ropný produkt. Pri spaľovaní vylučuje toxické látky, benzén, toluén, formaldehyd, acetón. Tieto látky sú karcinogénne a toxické, spôsobujú astmu, alergie, migrény, v najhoršom prípade majú podieľ na rozvoji rakoviny.  Spolu s vôňou sviečok tak dýchame množstvo škodlivých látok.

Parafínové verzus sójové sviečky

Sójové sviečky sú výbornou alternatívou. Sójový vosk je na rozdiel od parafínového vosku šetrný k prírode.

Sójové sviečky horia čistejšie a až o polovicu dlhšie ako sviečky parafínové. Je však nutné dodať, že aj výrobcovia sójových sviečok sa radi uchyľujú k miešaniu sójového vosku s farbivom, syntetickými vôňami a parafínom. Overte si pri kúpe, či ide o čisto prírodný produkt bez prímesí.

Prírodné sójové sviečky nájdete aj v našej handmade zóne v obchodíku Shero.

sójové sviečky

Iné alternatívy sviečok

Kvalitné sviečky z včelieho vosku kúpite  od včelárov. Ich farba je žltá až bledohnedá. Pokiaľ natrafíte na inú farbu, je pravdepodobné, že sú doplnené farbou či parafínom. Tento produkt však nie je vegan, nakoľko  včielky neprodukujú vosk pre ľudí, ale pre potreby včelstva, je preto vzácny a nie je určený na plytvanie ľuďmi.

Sviečky môžu byť aj z repkového, olivového, slnečnicového alebo kokosového oleja. Pokiaľ sú prevoňané iba prírodnými silicami, sú akceptovateľné. Sú však z pochopiteľných dôvodov drahšie ako parafínové "ropné" sviečky.

Pozor na knôt

Nezáleží len na vosku, ale aj na type knôtu. Táto zdanlivá maličkosť tiež nesie riziko. Sviečky by sme si mali starostlivo vyberať tak, aby mali bezolovnatý knôt. Aj nízke hladiny toxického olova totiž môžu poškodiť naše zdravie. Ideálnou voľbou je bavlnený knôt. Dajte však pozor na jeho dĺžku! Pred zapálenám sviečky ho skráťte na dľžku sedem až desať milimetrov.

Sviečok sa vzdať určite nemusíte. Vyberajte si však "zdravé" varianty, ktoré splnia vašu túžbu po mihotavom svetle a útulnom domove, no zároveň sú šetrné k vášmu zdraviu a aj k životnému prostrediu.