S prichádzajúcou zimou siahame hlbšie do skrine po teplé pulóvre, svetre, šály, čiapky a čoskoro i rukavice.

Zababušiť sa až po uši do mäkkého vlneného svetra je úplne naj.

Handmade tvorcovia vlnu milujú a aby vyhoveli svojím zákazníkom háčkujú a štrikujú ostošesť

Oko zablúdi na hodiny… pol druhej v noci a ráno treba vstávať s dieťaťom do školy. Ale poznáte to… ešte jeden riadok, ešte to dokončím. ;)

S každým očkom vzniká niečo nové, krásne, hrejivé.

No aby sa vecička naozaj vydarila a potešila, je potrebné venovať pozornosť výberu správnej vlny.

Ponuka je pestrá - kvalitná, mäkkučká, príjemná na dotyk, vo farbách od výmyslu sveta sa dá kúpiť online v eshopoch, aj v obľúbenej predajni.

Doba, ktorú práve žijeme, je doba informačná. Strýko Google vie všetko a ak pátrame za hranice marketingových sloganov, niekedy nás dokáže aj nepríjemne zaskočiť.

Tak ma nedávno zasiahli informácie o obľúbenej merino vlne.

Pravá ovčia vlna je, ako inak, z ovečiek. Merino vlna je zo špeciálne vyšľachtenej austrálskej ovečky. Takejto huňatej:

Vyzerá akoby si vzala o tri čísla väčší sveter, však?
Bola tak vyšľachtená, aby sa z nej dalo získať čo najviac vlny. Pre ovečku to ale nie je žiadna slasť.

Merino ovečka má, laicky povedané, viac kože, aby sa z nej dalo vystrihať viac vlny. Koža je plná záhybov a ovečke to spôsobuje veľa nepríjemností - nielen pri strihaní, kedy vďaka záhybom dochádza k poraneniam, ale je aj ťažká a veľmi hustá, takže ovečka sa ľahko prehreje. Občas sa v záhyboch kože usídlia parazity a veselo sa tam množia.

Vďaka popularite merino vlny vo svete sú veľkochovy preplnené a životné podmienky ovečiek o to ťažšie.

Udržať ich v akej-takej čistote, aby nedošlo k poškodeniu vlny je časovo i finančne náročné, preto farmári vymysleli šialenú vec… Hovorí sa tomu “mulesing”. Aby sa ovečkám nelepili na vlnu okolo chvosta výkaly, odrežú ovečkám nielen chvostíky, ale aj kožu okolo zadočku. :(

Tieto zákroky robia ako na páse - zaživa a bez umŕtvenia. Ovečky potom pustia krvácajúce späť do stáda. Mnohé to kvôli infekciám neprežijú.

Ako všetko, čo sa produkuje v obrovskom množstve, aj masívna produkcia vlny je nesmierne krutá.

Pri strihaní sa postupuje … no, hlavne rýchlo. Strihači sú často preťažení a denne ostrihajú aj 200 ovečiek. Na jednu majú doslova pár minút. Pri takom tempe sa nehľadí na rezné rany, ani na zaobchádzanie s úbohým živým tvorom. Občas sa zlomí či vykĺbi noha, občas vykrúti krk… pre farmárov sú to finančné straty - iba čísla, pre ovečku hodiny, dni, týždne plné bolesti a strachu a napokon smutný koniec.

Vlna ovečiek s ich pribúdajúcim vekom stráca na kvalite. Tie, ktoré to všetko prežijú, ale už z nich nie je požadovaný úžitok, putujú vo veľkých transportoch na strastiplnú cestu na trh s mäsom do Strednej Ázie, či Severnej Afriky. Celé dni, dokonca týždne naložené na palubách lodí, bez jedla, vody a vystavené všetkým vrtochom počasia. Niekedy sa priamo tam narodí jahniatko. Nemá však šancu.

Niekedy si človek vraví, že lepšie je o takom čomsi nevedieť… ale na druhej strane, teraz, keď už vieme, môžeme sa rozhodnúť pre alternatívu, ktorá so sebou nenesie toľko krutosti.

Merino vlná má isto skvelé vlastnosti. Stojí to ale za to?

Vlna rastlinného pôvodu, ktorá má podobné vlastnosti nás zahreje v zime rovnako, ale nenesie so sebou smutný príbeh miliónov nešťastných ovečiek.

Vo svete prebieha mnoho kampaní, ktoré sa vyslovujú za zastavenie produkcie merino vlny, ale aj vlny iného živočíšneho pôvodu (napríklad vlny z alpaky), pod heslom “Vlna je nová kožušina”. Za kampaň sa postavili rôzne osobnosti. Speváčka Pink natočila pre organizáciu Peta video, v ktorom sa stavia na stranu ovečiek.

Ovečky sú citlivé zvieratká, ktoré citia bolesť, strach aj smútok.

Na základe nových informácií sa však môžeme pri najbližšom nákupe vlny na zimné svetríky, čiapky, či šáliky rozhodnúť lepšie, zodpovednejšie, citlivejšie...