Začiatok roka je ideálny čas na prehodnotenie života, kalkulovanie, čas na zmenu. Uzatváranie starých vecí a plánovanie nových. Novoročné predsavzatia sú jedným z nich. Ako nadobudnúť ten správny systém a zručnosť, aby po mesiaci neupadli do zabudnutia?

Nastavte si predsavzatia realisticky

Najlepšie novoročné predsavzatia sú také, ktoré reálne môžeme splniť. Čím konkrétnejšie, tým lepšie. Čím jednoduchšie, tým zrozumiteľnejšie. Cieľ "začnem cvičiť" v tejto rovine pravdepodobne upadne do zabudnutia spolu so začiatkom februára. Naproti tomu konkretizovanie cieľa, napríklad "v stredu poobede budem chodiť do plavárne", má vysokú pravdepodobnosť úspechu. 

Dlhý zoznam predsavzatí je tiež demotivujúci. Vyberte si vždy jedno, na ktorého splnenie sa zameriate.

Napriek tomu sa drvivá väčšina predsavzatí nenaplní. Má teda vôbec zmysel si ich dávať? Frustrácia z nesplnených cieľov môže byť veľká, na druhej strane, pri správnom nastavení pracujete s obrovskou motiváciou.

Nenechajte si svoje predsavzatia pre seba

Podeľte sa s nimi s priateľmi či kolegami, je to lepšia cesta ako napísať si ich iba na lístoček či do diára. Pokiaľ niečo vyslovíte nahlas, stáva sa to skutočným a vy budete mať oveľa väčšiu motiváciu.

Ak si naplánujete realistické ciele, predídete tak frustrácii v prípade ich nesplnenia.

predsavzatia 2020

Naše tipy

Ak vám nie je cudzie enviromentálne zmýšľanie, nastavte si aj ekologické ciele. Pokiaľ ste začiatočník, začnite jednoduchými vecami, ktoré zvládnete bez problémov dodržať. Neskôr, tak ako sa vám budú plynule rozširovať obzory, pridávajte cieľ za cieľom a postupne sa vám zmení celý životný štýl. Zdanlivo na prvý pohľad náročné činnosti sa stanú rutinou a to už stojí za trošku námahy zo začiatku.

Snažte sa o zero waste životný štýl. Nič sa nedeje, ak vám to pôjde pomaly. Tak, ako vedomosti prijíma človek postupne, aj domácnosť sa pretvára svojím vlastným tempom. Pomôcť vám môže aj náš článok Aká je vaša ekologická stopa?.

Novoročné predsavzatia sa však môžu týkať aj vášho šatníka. Nemusíte podporovať fast fashion obchody, nemusíte si pri každej "depke" kúpiť nové tričko, cesta vedie aj cez veci z druhej ruky. Nielen, že výrazne ušetríte, budete mať aj lepší pocit, že neprodukujete nový a nový odpad. Staršie oblečenie sa dá aj krásne recyklovať. Pojmy recycling, upcycling, zero waste nájdete podrobne definované v našom blogu "Pomôžte s nami planéte Zem" a "Rýchla móda nepraje našej planéte".

Radi by sme vám dali do pozornosti aj náš bazárik, kde nájdete skvelé kúsky za symbolické ceny.

Váš Morský Koník