Začal sa nový rok a s ním nové očakávania, sľuby, priania a predsavzatia.

Prajeme vám všetkým, aby ste mali príležitosť urobiť si ho taký, aký si želáte. ;)

Pre niekoho je príchod nového roka veľká vec, pre niekoho je celý ten humbuk kvôli tomu, že Zem zase raz obehla okolo Slnka nepochopiteľný. 

V každom prípade je nový rok začiatkom novej cesty. Ľudia milujú míľniky, potrebujú k životu pevné body, krátke pozastavenia sa v bežnom slede dní, rituály a tradície.

Dávame si rôzne sľuby, posielame želania, spisujeme nové predsavzatia, bilancujeme vlaňajšie.

Skúsme si do tohto roku zaželať viac ohľaduplnosti a menej chamtivosti.
Viac úprimnosti a menej pretvárky.
Viac záujmu o pocity a potreby iných, najmä tých, ktorých hlásky takmer nepočuť.
Menej prázdnych fráz a falošných póz.
Viac skutočných priateľov a skutočných zážitkov.

Skúsme prebudiť dobro.

Poďme každý deň urobiť jeden dobrý skutok. Stačí maličký. Nakŕmiť vtáčiky, uvoľniť miesto, podržať dvere. Urobiť čaj aj kolegom, nezabudnúť zavolať rodičom, vyhradiť si viac času pre svoje deti. Usmiať sa, popriať pekný deň. Len tak. Je toľko drobných krôčikov, ktoré vedú k dobru.

Ak si máme dať predsavzatie, tak nech je rozumné. Napríklad prestať nakupovať vo výpredajoch veci, ktoré nám netreba. Myslieť na to, odkiaľ pochádzajú veci, ktoré kupujeme. Netrpeli ich výrobou deti, robotníci tretieho sveta, či zvieratká? Chceme byť súčasťou ich smutného príbehu? Potrebujeme tie veci vôbec? Nevieme to kúpiť z druhej ruky?
Na konci roka možno budeme mať ušetrených pár stoviek a doma viac miesta.

Pri tvorbe vecičiek sa môžeme zamerať na upcycling a viac pretvárať staré veci na nové. Používať recyklované materiály. Myslieť na ich dopad na životné prostredie. Vyrábať užitočné veci pre viac ako jedno použitie.

Spolu môžeme urobiť svet trochu lepším miestom pre život. Aby Zem zase obehla okolo Slnka bez zbytočných rán a my sme mohli s priateľmi oslavovať ďalší nový rok.

Tak krásny, pokojný a priateľský rok 2019, priatelia!