Zariaďujete si svoju komnatu od samotných základov? Alebo len chcete zladiť pár maličkostí, už tak úžasného interiéru? V tom prípade je potrebné siahnuť po veľkom množstve dekoratívnych prvkov, ktoré do vašej spálne vnesú osobnosť a teplo. Od samotných moderných, posuvných dverí až po ručne tkané, takzvané handmade koberce. Ale čo vaše steny? Tapetami do spálne ich jednoznačne oživíte

Ekologické a bezpečné tapety

Dnes sú fototapety opäť modernou záležitosťou! Už to nie sú staré toxické tapety, na ktoré si spomenieme. Veď predsa nikto z nás nechce doniesť do svojej spálne, či detskej izby svojich detí zdraviu škodlivú tapetu. Tapety sú v súčasnej dobe vyrobené z bezpečných materiálov.

Vždy to ale tak nebolo. V roku 1960 sa síce znížili náklady na vyhotovenie tapiet, ale taktiež sa zvýšili aj nevítané účinky na zdravie spotrebiteľov. Dôvod bol prostý - do výroby sa pridávalo niekoľko nežiadúcich chemických látok.

Hoci história vinylových tapiet nepôsobí ružovo, dnes sa už obávať nemusíte. Ak máte predsa len pochybnosti z tohto druhu tapiet, zvoľte moderné vliesové tapety, ktoré sú odolné a veľmi trvácne.

Čo by ste si mali všímať pri výbere tapiet?

Ľudstvo sa čoraz viac snaží byť šetrné k životnému prostrediu. To isté by malo platiť aj pri výrobe tapiet. Výrobcovia si dávajú pozor na to, aby fototapety neobsahovali toxíny, ktoré človek môže ľahko vdýchnuť. Na trh sa dostali nové ekologické možnosti. Prinášame vám preto pár tipov, ktoré by ste si mali všímať, ak si chcete byť na 100 % istí.

  • Tapety by mali byť vytlačené atramentom na báze vody, pretože zabraňujú falšovaniu nežiadúcich chemikálií.
  • Fototapety vyrobené z recyklovateľného papiera alebo z papiera s označením FSC (Forest Stewardship Council), environmentálne zodpovedný výrobok.
  • Prioritou sú výrobky s označením GreenGuard.
  • Dôležitý je materiál, preto uprednostňujte vliesové tapety.
  • Výrobok by mal byť bez zápachu, čo tiež indikuje, že nie je zdraviu škodlivý.

Tapety s imitáciou prírodného materiálu

Teraz by ste si už mali byť istí, že vami zvolená tapeta je nezávadná. Ak je príroda pre vás to pravé, odporúčame zvoliť do spálne takú tapetu, ktorá vám bude pripomínať prírodný materiál. Takto ukážete aj vašim najbližším, že prírodné prostredie okolo vás je vašou skutočnou srdcovou záležitosťou. Alebo sa vám to jednoducho len páči. Môžete si vybrať z prírodného materiálu ako je drevo, tehla, betón alebo kameň.

Želáte si niečo jednoduchšie? Zvoľte si nádherné prírodné scenérie, lúky alebo kvety. Takéto tapety pôsobia veľmi reálne, budete sa cítiť akoby ste tam skutočne boli! Drevo je veľmi obľúbeným, nadčasovým materiálom. Aplikovať tapetu s imitáciou dreva je oveľa jednoduchšie, ako sa starať o skutočné drevené steny. Navyše sa také niečo do interiéru dostáva len veľmi ťažko.

Ďalším použiteľným materiálom je kameň, ktorý síce pôsobí veľmi elegantne, avšak my vám radíme ostať v spálni predsa len pri dreve. Kameň sa totižto hodí oveľa viac do obývacej miestnosti. Ak chcete vyjadriť svoj postoj a názor tapeta s imitáciou tehly alebo betónu je skvelým spôsobom, ako vyjadriť svoj pohľad na život.

Možností je naozaj neúrekom. Je len na vás, či si vyberiete jemnejšie vzory, ktoré ste mohli vidieť na obrázkoch v článku alebo si zvolíte tapety s imitáciou prírodného materiálu. Žiť trvalo udržateľný život znamená myslieť na prírodu a vplyv na všetko, čo robíme. Pri zdobení vašej spálne zvážte možnosti, ktorými by ste mohli prispieť ľudstvu a vytvoriť prostredie, ktoré bude bezpečné pre vaše zdravie a zdravie celej vašej rodiny.

PR článok