Domka a jej sójové sviečky zavítali na náš portál len nedávno. A keďže jedným zo zámerov a zároveň poslaním portálu Morský Koník je ponúknuť ľuďom alternatívu k plytvaniu, znovuobjaviť lásku k prírode a tolerancia k životnému prostrediu, je podpora handmade tvorcov rešpektujúcich našu víziu na prvom mieste. Produkcia sójových sviečok eko voľbou bezpochyby je.

Prečo práve sójový vosk?

Som sviečkoholik, vie to o mne moja rodina a priatelia. Každý večer u nás horelo niekoľko sviečok a vždy ma mrzelo, keď som si uvedomila, z čoho sú sviečky, hlavne teda tie ktoré sme doma pálili, vyrobené. Ropa, respektíve parafín, je zložka získavaná z ropy. Keď si doma zapálite takúto sviečku, ktorá horí približne 4 hodiny, môžete si rovno vyložiť kreslo aj s televízorom na diaľnicu. Horenie parafínových sviečok sa dokonca prirovnáva k pasívnemu fajčeniu. Povedala som si dosť a začala som brázdiť domáci aj zahraničný internet...

Zamilovala som sa na prvé horenie

Našla som veľa článkov o sójových sviečkach, ktoré ma nadchli. Jednu takú som si kúpila a zamilovala som sa na prvé horenie. Do sójového vosku som sa zamilovala práve preto, že je zdraviu neškodný a získava sa z obnoviteľných zdrojov. Vzduch v miestnosti nebol vôbec tažký, ako tomu bývalo predtým, a najviac ma presvedčil nezačmudený pohárik, keď sviečka dohorela. Povedala som si, prečo nevyskúšať vytvoriť si vlastnú sviečku. A tu začína príbeh mojej značky Domka.

sojove sviecky

Ako vznikla Domka

Nakúpila som potrebný materiál, vosk, knôty a testovala som. Začalo to čajovými sviečkami, ktoré som podarovala kamoškám a tie boli nadšené. Napriek tomu, že ma nahovárali, aby som sviečky začala predávať, ja som v tom čase ešte nebola na 100 % spokojná so svojimi výrobkami. Knôt, ktorý som používala, sa často potápal počas horenia a tak sviečka zhasínala. Ďalej som bádala, skúšala a testovala rôzne knôty, až sa mi podarilo nájsť ten správny a hlavne spoľahlivý. Neskôr som začala testovať vône. Predaj sa začal rozbiehať a ja som bola veľmi spokojná! Zákazníci pozitívne reagovali a boli veľmi spokojní s nákupom mojich sviečok.

Chcela som však ponúknuť niečo viac

Veľmi som chcela robiť voňavé sviečky odlievané do skla. Skúšobný proces sa teda začal nanovo, stále som hľadala správne vône. Prvé sviečky počas horenia vôbec nevoňali, to bolo trápenie nájsť ten správny pomer vosk-vôňa! Keď sa mi to podarilo, uvedomila som si, že takéto vône ponúka každý a ja som chcela niečo iné, nevšedné.

Vône priateľské k prírode a k zvieratám

Bohužiaľ, náš trh ma v hľadaní správnej vône zaskočil, nič vhodné do sviečok som dlho nemohla nájsť. Nie každá vôňa je do sviečok vhodná a predovšetkým som chcela vedieť, čo do sviečok dávam. Nakoniec som našla firmu až v Anglicku, ktorá sa venuje výrobe a distribúcii vôní aj do sviečok. Navyše majú aj IFRA certifikát, ktorý potvrdzuje nezávadnosť vôní - to, že sú vhodné do sviečok, nie sú testované na zvieratách, nepoškodzujú zdravie a ani prírodu. Jednoducho paráda!

Sójové sviečky bez zbytočného odpadu

A tak sú konečne na svete moje sviečky Domka. V podobe čajových sviečok, či už čistých alebo s pridaním lupienkov ruží z našej záhradky alebo v podobe sviečok odlievaných do skla. Momentálne mám v ponuke sójové sviečky v skle kolekciu FOLK v dvoch variantách - v hnedom poháriku, ktorý dozdobujem nalepovacími prvkami alebo v priehľadnom poháriku, ktorý je zdobený vo vidieckom štýle. Som človek, ktorý sa snaží nevytvárať zbytočný odpad a preto čajové sviečky neodlievam do kahančekov, sú to v podstate iba náhradné náplne. Ku každej objednávke prikladám buď plechový alebo sklenený znovupoužiteľný kahanček. Vonné sviečky odlievam do uzatvárateľných pohárikov, aby ich zákazníci po dohorení sviečky mohli ešte na čokoľvek použiť.

Veľmi často mi ich posielajú nazad a ja im do nich odlievam nové sviečky, samozrejme za zníženú cenu, nakoľko už nie je potrebný nový pohárik.

vaša Dominika


sojove sviecky

 sojova sviecka

sojova

sojova sviecka

sojova sviecka

sviecky v jutovom vrecku
 

sojove sviecky balenie