Vianoce bez svetielok, ozdôb, dekorácií a množstva darčekov akoby ani neboli. Štedrovečerný stôl sa musí ohýbať pod kopou dobrôt a po rozbalení darčekov sa topíme v hromade odpadu. Je to však naozaj nutné?

Vianočné dekorácie

Fotografie vyzdobených vianočných stromčekov sa objavujú na sociálnych sieťach už od novembra.  Predháňajú sa ozdobami, farbami, veľkosťou a predovšetkým zladením. Akoby prostredníctvom stromčekov prebiehala súťaž krásy.  Každý rok sú totiž IN iné farby. Nevadí, že máme krásne ozdoby z predošlých rokov, stromček predsa musí ísť s dobou a musí nás reprezentovať! Neuvedomujúc si fatálnosť tejto povrchnosti, dáme sa zlákať reklamou, susedmi, priateľmi, fotografiami a výzdobu stromčeka meníme rok čo rok.  Lacným trendom sú plastové vianočné gule a ozdoby. Viete si však vôbec predstaviť aký dopad má táto každoročná módna záležitosť na životné prostredie? Čo urobíme s prebytočnými ozdobami? Nevyhnutne skončia v odpade. Odkiaľ kupujeme nové ozdoby? Čo všetko za eurovými guľami stojí?

Vianoce

Spomínam si na Vianoce z môjho detstva. Pamätám si na každú ozdobu, ktorá mi prešla rukami. Pamätám si krehké vianočné gule, každú inú, pretože sme ako deti občas nejakú rozbili. Pamätám si nežnosť, s akou sme sa ich dotýkali, aby sme ich nepoškodili. Pamätám si ozdoby, ktoré sme my deti vyrábali ručne celé týždne pred Vianocami. Neohrabané, nedokonalé, no jedinečné. Pamätám si salónky vyrobené z dreva a zabalené v obyčajnom papieri. Vyrábala ich naša mama niekoľko dlhých večerov. Na stromčeku nesmeli chýbať plátky sušeného ovocia, vlašské orechy a šišky. Všetky tieto ozdoby sme každoročne vešali s láskou na vianočný stromček a výsledok bol dokonalý! Bol jednoducho náš.

To je vôňa a čaro Vianoc.

V obchodíkoch našich handmade tvorcov nájdete napríklad aj vianočné gule a ozdoby tvorené z jutoviny. Pripomínajú vôňu tradície.

Darčeky

Nakupujte zelené darčeky. Nenahrávajte predajcom, nekupujte kvantitu na úkor kvality. Je množstvo skvelých ekologických vychytávok, ktoré obdarovaného naisto potešia. Zároveň nezaťažia našu peňaženku a životné prostredie.

Podarovať môžete drobnosti, ktoré máte často v dosahu. U Morského Koníka nájdete nádherné eko tašky, vrecúška na zeleninu, sójové sviečky, voskované obrúsky, ručne robené fotoalbumy, plátené vrecká na prezuvky, no aj chutné medíky a sirupy.

V našej eČajovni máte na výber množstvo rozličných chutných a zdravých čajíkov, ktoré, krásne zabalené, pod stromčekom zaručene potešia.

Darovať môžete aj zážitok. Poukážku do kina, či divadla, permanentku do fitka, gurmánsku večeru, či nezabudnuteľný výlet s rodinou. Istotne máte miesta, ktoré ste vždy túžili navštíviť. Splňte si sen a darujte si výlet alebo dovolenku spoločne pod stromček.

Úžasné je na tom aj to, že zakúpenie darčekovej poukážky môže byť v elektronickej podobe, eliminujete tak tvorbu nového odpadu.

Ako na balenie darčekov?

Nie je nutné darčeky baliť to prezdobených farebných papierov. Častokrát sú vyrobené neekologicky, navyše, po jednorazom použití putujú do koša. Skúste sa zamerať na recyklovaný a ručne robený baliaci papier. Po použití ho jednoducho posuňte do separovaného odpadu.

Ak vám je však ľúto ihneď ho vyhodiť, stavte na upcycling a vytvorte si niečo drobné a krásne. Výborným tipom sú napríklad visačky alebo menovky na darčeky, ktoré u Morského Koníka tvorí aj Jarka Ef. Aj zdanlivý odpad sa totiž dá zužitkovať :)

Šťastné a Veselé, priatelia!